Rzeżucha
Jest to niewielka roślina o delikatnych liściach, dawniej powszechnie uprawiana. Ma bardzo krótki okres wegetacji, rośnie na każdej glebie. Uprawa jej jest bardzo prosta, a wartość od żywcza — duża. Warto więc siać rzużuchę nie tylko w okresie Wielkanocy, ale i na działce, bo jest smaczna i zdrowa.
Wymagania klimatyczne i glebowe
Rzeżucha lubi dość niskie temperatury. Kiełkuje już przy kilku stopniach powyżej 0°C, a najlepiej rośnie w temperaturze 12—15°C. Przy niższej temperaturze ma bardzo ostry smak, a przy przekraczającej 18°C wybija w pędy nasienne. Rzeżucha ma duże zapotrzebowanie na wodę. Co do gleby nie ma żadnych wymagań. Rośnie na każdym wilgotnym stanowisku.
Nawożenie
Gleby pod rzeżuchę możemy zupełnie nie nawozić. Na bardzo słabych ziemiach dajemy przed siewem saletrę amonową w ilości 1—1,5 dag/l m2.
Siew, pielęgnacja, zbiór
Siejemy rzeżuchę jak najwcześniej na wiosnę w rzędy co 15 cm, bardzo płytko, zużywając 10 g/l m2. Aby uzyskać ciągłość zbioru, siew powtarzamy co 10 dni przez cały sezon wegetacyjny, który trwa 14—20 dni. Pielęgnacja roślin polega na pieleniu i podlewaniu. Nie stosujemy żadnych zabiegów chemicznych. Jeśli pojawiają się pchełki, zwalczamy je zraszając rośliny wodą (najlepiej w godzinach południowych). Gdy roślinki mają 6—8 cm, ścinamy je nożyczkami lub nożem.
Rzeżuchę można również wysiewać w domu w różnego rodzaju miskach, talerzach i pojemnikach, wyścielonych wilgotną ligniną lub innym podłożem (ziemia, torf, trociny, rozdrobnione gazety itp.) o minimalnej grubości 1,5 cm. Zwiększamy wówczas ilość nasion do 200 g/l m2, podłoże dobrze nasączamy wodą i siejemy nasionka bardzo gęsto, niczym ich nie przykrywając. Pojemniki stawiamy w ciepłym miejscu. W temperaturze 20—22°C rzeżucha wschodzi w ciągu 2 dni. Przenosimy ją wówczas w jasne miejsce, starając się utrzymać temperaturę 12—15°C i odpowiednią wilgotność. Zimą rzeżucha jest gotowa do zbioru po 12 dniach, w okresie letnim — po 6 dniach.
Są to warzywa, których częścią jadalną jest zgrubiały korzeń. Zaliczamy do tej grupy: marchew, pietruszkę, seler korzeniowy, burak ćwikłowy, skorzonerę, salsefię i pasternak.
29.12.2010. 15:10