Burak liściowy (boćwina)

Burak liściowy tworzy rozetę wielkich (70x30 cm), mięsistych liści z szerokimi ogonkami liściowymi. Korzeń ma mały i silnie rozgałęziony. Odmianą boćwiny jest Lukullus o bardzo dużych, silnie po­fałdowanych liściach koloru żółtozielonego. Ogonki liściowe ma białozielonkawe, szerokie. Wymagania klimatyczne i glebowe Burak liściowy jest mało wymagającą rośliną, niezbyt wrażli­wą na przymrozki. Uprawiać go możemy prawie na wszystkich glebach, ale smaczniejszy jest uprawiany na lepszym stanowisku.
Uprawa i nawożenie

Boćwinę możemy uprawiać w dalszych latach po nawożeniu organicznym. Korzeni się ona głęboko i dobrze daje sobie radę ze zdobywaniem pokarmu. Stosujemy dość duże nawożenie mi­neralne, w maju i w czerwcu zasilając rośliny saletrą amonową w ilości 1 dag/l m2.
Siew, pielęgnacja, zbiór

Zaprawione nasiona wysiewamy po połowie kwietnia w rzędy co 40 cm. Po wzejściu przerywamy, pozostawiając odległość w rzędach 20 cm. Buraki pielimy, zasilamy i podlewamy, gdy jest sucho. Zbiory zaczynają się w czerwcu. Do spożycia przeznaczamy i ogonki, i blaszki liściowe. W miarę potrzeby obrywamy liście zewnętrzne. Można również uprawiać buraki liściowe jako poplon. Wysie­wamy wtedy nasiona na rozsadniku w maju, a na miejsce stałe wysadzamy na początku lipca. Zbiory boćwiny zaczynają się wówczas od września i trwają aż do mrozów. Buraki liściowe dają bardzo duży plon, dlatego pod ich uprawę wystarczy przeznaczyć małą część zagonka.

29.12.2010. 15:05